Postinumeroalue · Inari

99830 Saariselkä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat441koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 492 €+8 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 99830 Saariselkä (Inari) asui 441 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 428,0 km², joten asukkaita on 1,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 492 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % enemmän kuin koko maassa. Se on 555. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 7 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 234 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 38 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 99830 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 492 €
Keskitulo, asukkaat35 005 €
Mediaanitulo, taloudet40 182 €
Keskitulo, taloudet59 798 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

11 %72 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,2 %
16–192,0 %
20–2913,8 %
30–3924,7 %
40–4920,2 %
50–5912,9 %
60–6911,8 %
70–795,7 %
80+0,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (404 henkeä).

Vain perusaste30,9 %
Ylioppilastutkinto7,7 %
Ammatillinen35,6 %
Alempi korkeakoulu19,3 %
Ylempi korkeakoulu6,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset72,6 %
Työttömät3,4 %
Opiskelijat1,8 %
Eläkeläiset10,7 %
Lapset 0–147,9 %
Muut3,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat234
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa38 %
Vuokra-asunnoissa61 %
Yksinasuvien taloudet50 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko67,7 m²
Asumisväljyys37,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja22 %
Kesämökit724
Työpaikat alueella595

Inari: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Inari

  1. 99800 Ivalo27 060 €
  2. 99870 Inari Keskus – Lemmenjoki26 286 €
  3. 99930 Sevettijärvi – Näätämö25 463 €
  4. 99860 Nellim24 561 €
  5. 99910 Kaamanen – Partakko21 538 €
  6. 99885 Lemmenjoki17 293 €
  7. 99940 Näätämö–

Lähimmät postinumerot

  1. 99760 Uimaniemi–
  2. 99770 Jeesiö20 941 €
  3. 99800 Ivalo27 060 €
  4. 99860 Nellim24 561 €
  5. 99870 Inari Keskus – Lemmenjoki26 286 €
  6. 99885 Lemmenjoki17 293 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.