Postinumeroalue · Kittilä

99140 Köngäs – Hanhivaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat254koko maa 5 635 971
Mediaanitulo31 590 €+20 % vs. koko maa
Keski-ikä41 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut32 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 99140 Köngäs – Hanhivaara (Kittilä) asui 254 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 41 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 195,5 km², joten asukkaita on 1,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 590 € vuodessa verojen jälkeen, 20 % enemmän kuin koko maassa. Se on 159. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 17 postinumeroalueesta.

30 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 2,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 112 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 99140 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat31 590 €
Keskitulo, asukkaat36 587 €
Mediaanitulo, taloudet53 982 €
Keskitulo, taloudet62 510 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

12 %58 %30 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1524,0 %
16–192,0 %
20–296,7 %
30–3911,0 %
40–4918,9 %
50–5913,4 %
60–6912,6 %
70–798,7 %
80+2,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (191 henkeä).

Vain perusaste10,5 %
Ylioppilastutkinto2,1 %
Ammatillinen55,0 %
Alempi korkeakoulu24,6 %
Ylempi korkeakoulu7,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset53,1 %
Työttömät1,2 %
Opiskelijat2,8 %
Eläkeläiset17,3 %
Lapset 0–1423,2 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat112
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa78 %
Vuokra-asunnoissa19 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet29 %
Asuntojen keskikoko107,1 m²
Asumisväljyys50,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit149
Työpaikat alueella59

Kittilä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kittilä

  1. 99130 Sirkka – Rauhala29 309 €
  2. 99100 Kittilä Keskus27 900 €
  3. 99110 Kaukonen27 106 €
  4. 99280 Tepsa25 569 €
  5. 97470 Alakylä – Sailehto25 397 €
  6. 99150 Tepasto24 556 €
  7. 99250 Kiistala – Jeesiöjärvi23 810 €
  8. 99190 Hanhimaa23 160 €
  9. 99120 Kallo21 982 €
  10. 99230 Jeesiöjärvi21 593 €
  11. 97420 Lohiniva20 857 €
  12. 99290 Kelontekemä20 712 €

Kaikki 21 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 99120 Kallo21 982 €
  2. 99130 Sirkka – Rauhala29 309 €
  3. 99135 Rauhala–
  4. 99150 Tepasto24 556 €
  5. 99160 Lompolo – Pulju16 937 €
  6. 99170 Pulju–

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.