Postinumeroalue · Pello

95700 Pello Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 037koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 624 €−10 % vs. koko maa
Keski-ikä55 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95700 Pello Keskus asui 2 037 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 55 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 269,4 km², joten asukkaita on 7,6 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 624 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 022. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 12 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 067 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 75 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 624 €
Keskitulo, asukkaat26 263 €
Mediaanitulo, taloudet36 111 €
Keskitulo, taloudet43 050 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %70 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,6 %
16–192,9 %
20–295,5 %
30–398,1 %
40–498,2 %
50–599,9 %
60–6919,9 %
70–7922,7 %
80+12,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 793 henkeä).

Vain perusaste26,9 %
Ylioppilastutkinto2,3 %
Ammatillinen47,2 %
Alempi korkeakoulu18,2 %
Ylempi korkeakoulu5,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,2 %
Työttömät4,1 %
Opiskelijat3,6 %
Eläkeläiset48,2 %
Lapset 0–149,8 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 067
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa75 %
Vuokra-asunnoissa24 %
Yksinasuvien taloudet44 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko91,5 m²
Asumisväljyys52,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja11 %
Kesämökit189
Työpaikat alueella808

Pello: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pello

  1. 95710 Naamijoki27 105 €
  2. 95645 Turtola22 966 €
  3. 95750 Orajärvi22 456 €
  4. 95760 Konttajärvi22 098 €
  5. 95780 Sirkkakoski21 775 €
  6. 97330 Rattosjärvi21 756 €
  7. 95640 Juoksenki21 377 €
  8. 95770 Lankojärvi21 133 €
  9. 95790 Lampsijärvi21 036 €
  10. 95720 Jarhoinen18 877 €
  11. 97335 Ruuhivaara18 048 €

Lähimmät postinumerot

  1. 95675 Meltosjärvi20 257 €
  2. 95680 Lohijärvi23 215 €
  3. 95690 Mellakoski20 379 €
  4. 95710 Naamijoki27 105 €
  5. 95720 Jarhoinen18 877 €
  6. 95750 Orajärvi22 456 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.