Postinumeroalue · Vaala

91760 Säräisniemi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat224koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 549 €−11 % vs. koko maa
Keski-ikä58 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 91760 Säräisniemi (Vaala) asui 224 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 58 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 244,5 km², joten asukkaita on 0,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 549 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 051. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 12 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 130 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 91760 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 549 €
Keskitulo, asukkaat27 465 €
Mediaanitulo, taloudet36 612 €
Keskitulo, taloudet43 869 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %62 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,7 %
16–191,3 %
20–294,9 %
30–395,4 %
40–497,6 %
50–5915,2 %
60–6922,8 %
70–7925,0 %
80+11,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (207 henkeä).

Vain perusaste24,2 %
Ylioppilastutkinto1,4 %
Ammatillinen50,2 %
Alempi korkeakoulu16,9 %
Ylempi korkeakoulu7,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,3 %
Työttömät4,5 %
Opiskelijat3,1 %
Eläkeläiset48,7 %
Lapset 0–146,7 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat130
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko90,8 m²
Asumisväljyys59,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja8 %
Kesämökit307
Työpaikat alueella18

Vaala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vaala

  1. 91780 Neittävä25 758 €
  2. 91790 Nuojua25 145 €
  3. 92830 Veneheitto24 912 €
  4. 91720 Oterma22 888 €
  5. 92810 Pelsonsuo22 851 €
  6. 91700 Vaala Keskus – Oterma22 140 €
  7. 91730 Kankari22 011 €
  8. 91750 Liminpuro21 308 €
  9. 91710 Jylhämä20 595 €
  10. 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
  11. 88340 Manamansalo18 471 €

Lähimmät postinumerot

  1. 91730 Kankari22 011 €
  2. 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
  3. 91750 Liminpuro21 308 €
  4. 91780 Neittävä25 758 €
  5. 91790 Nuojua25 145 €
  6. 91800 Tyrnävä28 069 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.