Postinumeroalue · Kalajoki
85140 Tynkä
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 85140 Tynkä (Kalajoki) asui 724 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 116,3 km², joten asukkaita on 6,2 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 848 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 240. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 8 postinumeroalueesta.
19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 8,4 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 298 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (568 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kalajoki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kalajoki
- 85180 Rahja25 826 €
- 85100 Kalajoki Keskus25 451 €
- 68150 Hillilä24 923 €
- 85160 Rautio24 690 €
- 85120 Metsä24 185 €
- 68100 Himanka Keskus23 113 €
- 85150 Typpö22 997 €
Lähimmät postinumerot
- 84880 Raudaskylä25 999 €
- 85100 Kalajoki Keskus25 451 €
- 85120 Metsä24 185 €
- 85150 Typpö22 997 €
- 85160 Rautio24 690 €
- 85180 Rahja25 826 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.