Postinumeroalue · Ilomantsi

82915 Sonkaja

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat157koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 414 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 82915 Sonkaja (Ilomantsi) asui 157 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 94,9 km², joten asukkaita on 1,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 414 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 741. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 12 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 83 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 98 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 82915 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 414 €
Keskitulo, asukkaat26 297 €
Mediaanitulo, taloudet39 473 €
Keskitulo, taloudet44 692 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %60 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,6 %
16–190,6 %
20–297,0 %
30–395,7 %
40–498,3 %
50–5911,5 %
60–6922,9 %
70–7924,8 %
80+9,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (141 henkeä).

Vain perusaste21,3 %
Ylioppilastutkinto0,7 %
Ammatillinen53,9 %
Alempi korkeakoulu17,7 %
Ylempi korkeakoulu6,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,0 %
Työttömät3,2 %
Opiskelijat1,9 %
Eläkeläiset48,4 %
Lapset 0–148,9 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat83
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa98 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko98,0 m²
Asumisväljyys53,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit42
Työpaikat alueella16

Ilomantsi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ilomantsi

  1. 82980 Möhkö22 353 €
  2. 82820 Maukkula22 014 €
  3. 81420 Tyrjänsaari21 645 €
  4. 82900 Ilomantsi Keskus21 552 €
  5. 81470 Naarva21 538 €
  6. 81450 Huhus-Käenkoski21 177 €
  7. 82960 Lehtovaara-Kuikkalampi20 822 €
  8. 81350 Tokrajärvi19 755 €
  9. 82967 Hattu19 285 €
  10. 82830 Haukivaara18 698 €
  11. 81430 Kivilahti17 031 €
  12. 81460 Käenkoski–

Lähimmät postinumerot

  1. 82870 Luutalahti–
  2. 82880 Mannervaara–
  3. 82900 Ilomantsi Keskus21 552 €
  4. 82960 Lehtovaara-Kuikkalampi20 822 €
  5. 82967 Hattu19 285 €
  6. 82980 Möhkö22 353 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.