Postinumeroalue · Rautalampi

77770 Myhinpää

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat105koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 593 €−22 % vs. koko maa
Keski-ikä63 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 77770 Myhinpää (Rautalampi) asui 105 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 63 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 96,3 km², joten asukkaita on 1,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 593 € vuodessa verojen jälkeen, 22 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 745. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 4 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 60 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 77770 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 593 €
Keskitulo, asukkaat23 901 €
Mediaanitulo, taloudet39 715 €
Keskitulo, taloudet39 857 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

32 %58 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–154,8 %
16–191,0 %
20–294,8 %
30–391,9 %
40–499,5 %
50–598,6 %
60–6927,6 %
70–7928,6 %
80+13,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (100 henkeä).

Vain perusaste39,0 %
Ylioppilastutkinto2,0 %
Ammatillinen41,0 %
Alempi korkeakoulu12,0 %
Ylempi korkeakoulu6,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset21,9 %
Työttömät8,6 %
Opiskelijat2,9 %
Eläkeläiset61,9 %
Lapset 0–142,9 %
Muut1,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat60
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet5 %
Asuntojen keskikoko103,9 m²
Asumisväljyys62,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit231
Työpaikat alueella5

Rautalampi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rautalampi

  1. 77910 Vaajasalmi25 193 €
  2. 77700 Rautalampi Keskus22 466 €
  3. 77930 Kerkonjoensuu21 017 €
  4. 77960 Pakarila–

Lähimmät postinumerot

  1. 77630 Lempyy29 375 €
  2. 77690 Suontee24 401 €
  3. 77700 Rautalampi Keskus22 466 €
  4. 77800 Iisvesi23 565 €
  5. 77910 Vaajasalmi25 193 €
  6. 77930 Kerkonjoensuu21 017 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.