Postinumeroalue · Kaavi

73600 Kaavi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 792koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 592 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut16 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 73600 Kaavi Keskus asui 1 792 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 180,8 km², joten asukkaita on 9,9 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 592 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 590. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 5 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 021 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 71 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 73600 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 592 €
Keskitulo, asukkaat25 133 €
Mediaanitulo, taloudet30 534 €
Keskitulo, taloudet38 294 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %64 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,6 %
16–193,3 %
20–295,2 %
30–398,7 %
40–4910,4 %
50–5913,2 %
60–6917,7 %
70–7918,6 %
80+11,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 552 henkeä).

Vain perusaste30,7 %
Ylioppilastutkinto1,4 %
Ammatillinen51,9 %
Alempi korkeakoulu13,0 %
Ylempi korkeakoulu3,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,9 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat3,8 %
Eläkeläiset45,1 %
Lapset 0–1410,8 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 021
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa71 %
Vuokra-asunnoissa27 %
Yksinasuvien taloudet52 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko76,9 m²
Asumisväljyys46,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja17 %
Kesämökit353
Työpaikat alueella601

Kaavi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kaavi

  1. 73620 Kortteinen-Rasilampi21 545 €
  2. 73670 Luikonlahti21 503 €
  3. 73645 Niinivaara-Onnivaara19 577 €
  4. 73640 Sivakkavaara18 964 €

Lähimmät postinumerot

  1. 73460 Muuruvesi22 209 €
  2. 73470 Västinniemi23 449 €
  3. 73500 Juankoski Keskus22 942 €
  4. 73620 Kortteinen-Rasilampi21 545 €
  5. 73640 Sivakkavaara18 964 €
  6. 73645 Niinivaara-Onnivaara19 577 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.