Postinumeroalue · Keuruu

42700 Keuruu Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat7 269koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 445 €−11 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 42700 Keuruu Keskus asui 7 269 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 609,6 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 445 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 084. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 8 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 3 959 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 69 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 42700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 445 €
Keskitulo, asukkaat26 022 €
Mediaanitulo, taloudet32 674 €
Keskitulo, taloudet40 032 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %69 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,2 %
16–193,5 %
20–296,7 %
30–399,1 %
40–4910,5 %
50–5912,3 %
60–6916,2 %
70–7918,4 %
80+10,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (6 182 henkeä).

Vain perusaste25,2 %
Ylioppilastutkinto3,1 %
Ammatillinen45,8 %
Alempi korkeakoulu19,9 %
Ylempi korkeakoulu6,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,2 %
Työttömät4,7 %
Opiskelijat5,0 %
Eläkeläiset39,5 %
Lapset 0–1412,1 %
Muut3,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat3 959
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa69 %
Vuokra-asunnoissa30 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko80,9 m²
Asumisväljyys46,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja40 %
Kesämökit909
Työpaikat alueella2 617

Keuruu: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Keuruu

  1. 42560 Pohjoisjärvi29 128 €
  2. 42820 Riiho27 745 €
  3. 42520 Asunta23 000 €
  4. 42930 Katajamäki22 722 €
  5. 41970 Huttula22 663 €
  6. 42800 Haapamäki21 778 €
  7. 42910 Pihlajavesi21 196 €

Lähimmät postinumerot

  1. 42560 Pohjoisjärvi29 128 €
  2. 42600 Multia Keskus-Väätäiskylä23 218 €
  3. 42660 Sahrajärvi22 600 €
  4. 42800 Haapamäki21 778 €
  5. 42820 Riiho27 745 €
  6. 42830 Ylä-Kolkki20 880 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.