Postinumeroalue · Hartola
19600 Hartola Keskus
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 19600 Hartola Keskus asui 1 763 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 255,0 km², joten asukkaita on 6,9 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 126 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 454. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 7 postinumeroalueesta.
11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 12,9 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 1 039 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 72 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 573 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Hartola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Hartola
- 19510 Lepsala26 330 €
- 19630 Kalhonkylä25 002 €
- 19850 Putkijärvi-Siltasuo23 524 €
- 19610 Murakka22 274 €
- 19620 Pohela21 577 €
- 19540 Koitti-Lepsala20 999 €
Lähimmät postinumerot
- 19480 Hartosenpää22 884 €
- 19510 Lepsala26 330 €
- 19540 Koitti-Lepsala20 999 €
- 19610 Murakka22 274 €
- 19620 Pohela21 577 €
- 19630 Kalhonkylä25 002 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.