Postinumeroalue · Riihimäki

11130 Peltosaari-Patastenmäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat9 744koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 479 €±0 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut31 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 11130 Peltosaari-Patastenmäki (Riihimäki) asui 9 744 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 36,0 km², joten asukkaita on 270 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 479 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 055. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 6 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 4 913 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 63 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 11130 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 479 €
Keskitulo, asukkaat28 004 €
Mediaanitulo, taloudet38 012 €
Keskitulo, taloudet45 395 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %61 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,3 %
16–195,6 %
20–2910,1 %
30–3911,8 %
40–4913,8 %
50–5913,2 %
60–6913,4 %
70–7911,2 %
80+5,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (7 972 henkeä).

Vain perusaste24,6 %
Ylioppilastutkinto5,3 %
Ammatillinen38,8 %
Alempi korkeakoulu22,7 %
Ylempi korkeakoulu8,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,2 %
Työttömät5,7 %
Opiskelijat8,6 %
Eläkeläiset24,9 %
Lapset 0–1414,1 %
Muut4,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat4 913
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa63 %
Vuokra-asunnoissa36 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko78,4 m²
Asumisväljyys40,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja55 %
Kesämökit40
Työpaikat alueella2 295

Riihimäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Riihimäki

  1. 11310 Taka-Kasarmi29 308 €
  2. 11710 Herajoki28 120 €
  3. 11910 Lasi-Kumela27 898 €
  4. 11120 Pohjois-Riihimäki27 533 €
  5. 11100 Riihimäki Keskus24 756 €

Lähimmät postinumerot

  1. 10960 Hanko Pohjoinen27 207 €
  2. 11100 Riihimäki Keskus24 756 €
  3. 11120 Pohjois-Riihimäki27 533 €
  4. 11310 Taka-Kasarmi29 308 €
  5. 11710 Herajoki28 120 €
  6. 11910 Lasi-Kumela27 898 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.